Малко известни факти за Шанхайската история.

Зестрата ѝ беше мизерна, перспективите ѝ също. Знаеше какъв мъж да очаква. Можеше да свърши като втора жена на някой магазинер, работеща до смърт и оставена на милостта на злобната първа жена.

Но най-лошото от всичко, каквото и бъдеще да ѝ бе приготвила Първата съпруга, беше, че то щеше да изпрати Полин обратно в Китай, далеч от всичко, което обичаше.

Войната е към края си, но на двете жени им предстои да се изправят срещу всички ограничения, които обществото им е налагало през целия им живот.

Точно тя ще приюти Полин и двете ще се сближат, а скоро китайката ще научи и страшната тайна на Камий – защото понякога любовта се появява тъкмо там, където никой не е очаквал.

Книгата включва разкази като „Арнаудската красота на господ Бог“, „Таньо Войвода“, „Романс за палача“, „Македонска стрелба“, „Синята разкази Шанхай пустиня“, „Бог за безбожници“, „Нощите на една вдовица“, „Роби на свободата“, „Балканска мадона“ и др.

На този фон се разгръщат човешките драми на изгнаниците – наистина, различни от тези на събратята им в окупирана Европа, но също така изпълнени със страдание и неизвестност.

Добро утро!  Нека започнем деня с вдъхновяващи думи: "Мечтателите движат света напре...

Психологически ТЕСТ: открийте скритата си същност за по-малко от минута

Очите, с току-що майсторски нанесените сенки, разглеждаха отражението в огледалото, а устните с ярко червило се усмихваха доволно. Внезапно, някъде отзад се чу детски глас: „Тате?!“

Казват, че злото няма лице. Действително, лицето му не издаваше никакви чувства. Никакъв проблясък на съчувствие, а болката бе просто непоносима.

Шанхай, със своя ограничен статут на открит град, бе единственото място на този свят, което можа да приюти двайсетина хиляди германски и австрийски евреи, предимно интелектуалци, успели да се доберат до устието на великата река Яндзъ, преди крематориумите да обгърнат Европа с тежкия си дим.

За разлика от дядото, той нямаше да угажда на прищевките на Тео.

Но ще могат ли да направят избора между подчинението и… щастието?

Добромир Банев Авторите Не отлагай, наслади се сега

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *